• Vimbu cope pavasarī

 • By: Silvestrs2012 Added: 07-04-10
 •  

  Pavasara domu gājiens
   
  Tie, kuriem apnicis mūžīgais šašliks ar alu vai radu kompānija ar šņabi, atrod laiku pabūt vienatnē dabā ar pavisam citu funktieri – noķert kādu zivi.
   
  Ņem nu no skapja ārā savas makšķeres un pievienojies, jo ir pienācis laiks rīkoties. Ja gribi izbaudīt siltos saules starus un pavasara vēju, dodies sauļoties un atpūsties upes krastā. Maija vidū viss būs jau tā iesilis, ka daba pa īstam atmodīsies pēc ziemas, sāks dīgt zāle, dziedās putni, bet ūdeņos nārstos un barosies zivis. Šai laikā var brīnišķīgi pavadīt dienu, klāt vēl noķerot smukas zivis.
   
  Kurp doties makšķerēt aprīlī
  Galvenās pavasara zivis ir vimbas, kuru parādīšanos mūsu upēs gaida daudzi makšķernieki.
  Gauja, Venta un Salaca, tās ir upes, kurās noteikti būs vimbas, kā arī ir visas iespējas tās noķert.
  Kamēr spečuki Salacā ķer kilogramīgus sapalus, dīķos veči jau velk prāvas karpas, es tevi aicinu uz Kuldīgu, kur pār Ventas rumbu lec vimbas. Tās ir skaistas pavasara zivis, kuras jau ziemas nogalē sāk ienākt no jūras lielajās upēs nārstot. Kad laiks kļūst silts, tās lielā daudzumā virzās pa upi uz augšu, ik pa laikam atpūšoties atstraumēs vai bedrēs. Vimbas mēdz būt līdz 1,8 kg lielas, un tās izvadīt no upes vidus ir neaizmirstams prieks. Skaistā dienā tā ir ideāla cope un tai nevajag īpašu sagatavotību un speciālus rīkus.
   
  Kā lai noķer vimbu
  Ventā pastāv divi populārākie veidi, kā ķert vimbas: viens aktīvais, otrs pasīvais, tā ka vari izvēlēties sev piemērotāko. Ja esi aktīvs, tad sagatavo pēc iespējas garāku pludiņmakšķeri un garos zābakus, jo būs jābrien, lai ar pludiņu aizsniegtos līdz kādai bedrei upes vidū, bet Venta nav no mazajām. Uzliekot 10-15 g slīdošo pludiņu ar atbilstīgu atsvaru, varēsi bez pūlēm veikt kārtīgu iemetienu, bet 40 cm garā pavadiņa ar krāsainu plastmasas mormišku galā pa upes gultni nesīsies visam pa priekšu un precīzi nogādās ēsmu badīgajai zivij. Kā ēsmu uz āķa liek dažus baltos un pušķi odu kāpuru, tos vari nopirkt jebkurā makšķernieku bodē. Atliek tikai atrast īsto vietu upē un iemācīties pareizi pludināt ēsmu pāri bedrei. Var gadīties, ka tai vietā nebūsi viens un nāksies rēķināties vēl ar citu makšķerēm. Toties, ja reiz visu esi rūpīgi apguvis, jau pēc pāris stundām jutīsi gandarījumu un kādas piecas vimbas būs tavā lomā.
  Variants nr. 2 vecā labā gruntene. Šo copes veidu var droši apvienot ar pikniku un ģimenes vai draugu klātbūtni. Nekā sarežģīta tajā nav, sameklē kādu stingrāku kātu ar spoli un galā iesien pasmagu svina svaru, nedaudz augstāk pie auklas piesien pāris pavadiņu ar āķiem, uz kuriem kā esmu uzliec kaut tās pašas krevetes no piknika galda. Iemet to upes vidū un gaidi copi. Ja gribi dalīties uzmanībā arī ar ko citu, pieliec zvaniņus un kaut grāmatu lasi. Kad vimba paņems, to manīsi uzreiz, tad nu velc savu lomu krastā, putnu troļļu apdziedāts.
  Bauskā labus rezultātus dod ,,staigājošā” gruntene. Ja negribi barā stāvēt pie kādas populāras bedres ar makšķeri, tad uzliec mazāku svaru (10-20 g) savai gruntenei un ļauj straumei periodiski panest to kādu gabalu zemāk pa upi, lai pastāv, tad atkal atbrīvo. Tādā veidā var pārbaudīt visu licencēto zonu un atrast vietu, kur tobrīd vimbas ir aktīvas.
  Licencētā makšķerēšana jau ir pierasta lieta un nevienu neizbrīna, it īpaši, ja to ievieš, lai limitētu copmaņu skaitu noteiktās ,,zivīgās” vietās. Samaksājot pāris latu, saņem oficiālu atļauju makšķerēt un aizvest mājās noķertās zivis, piemēram, Bauskā astoņas, Ventā septiņas.
  Šogad klīst baumas, ka vimbas ienākušas prāvas, no 600 līdz 1200 g, tā ka auklas jāliek stipras.
  Tikai neaizmirsti – lai viss noritētu bez problēmām, ir arī normas, kuras derētu ievērot, proti, bez obligātās makšķernieka kartes, lai makšķerētu tādās populārās vietās kā Venta, Salaca vai Bauska, vajag iegādāties arī dienas licenci, kuru parasti var nopirkt makšķernieku veikalos vai zvejošanas vietās. Stingri ievēro licencē noteikto loma daudzumu, kā arī uzreiz atlaid visas vimbas, kuras ir mazākas par 30 cm. Šogad sods par vienu nepareizi noķertu vimbu ir 60 latu!
  Maijā makšķernieks drīkst izvērsties, jo ir beidzies liegums līdaku ķeršanai, tās var brīvi ķert no krasta ,bet licencētās vietās arī no laivām. Salacā šai laikā var izmēģināt roku lašu spiningošanā, bet tas jau ir citā reizē aprakstāms.
   
  Mosties,celies, darbojies!
   
  Copmanis un pasaules vērotājs Edgars Zveja

   


 • (100%) (1 Vote)
 • Reply   |   Report abuse
 • blink    digg    furl    furl    furl    furl    deli    BlogMarks    Magnolia    StumbleUpon    RSS Subscribe
 

Powered Free by PHPmotion - Video Script